Päis

Mitte ainult pitsa ja pasta! 7 parimat Rooma vaatamisväärsust, mida ei tohi jätta Rooma reisil kahesilma vahele

Rooma on linn, kuhu teatavasti viivad kõik teed. Tänapäeval ka õhust, sest Tallinn on Roomaga hästi ühendatud ning tihtilugu taskukohase hinnaga lennud toimuvad mitu korda nädalas. Rikka kultuuripärandiga linn sobib reisiks ideaalselt nii romantikutele, ajaloohuvilistele, toidugurmaanidele kui ka niisama vaheldust otsivatele reisisõpradele.

Roomas jagub tegevust kindlasti pikemaks ajaks, kuna linnas on lihtsalt nii palju näha ja teha. Rooma vaatamisväärsustest on kirjutatud pikkasid raamatuid ja vändatud hulga filme. Kuna meie artikli ruum on aga piiratud, siis käesolevas artiklis toome välja seitse vaatamisväärsust, mis on need kõige olulisemad ja mille nägematajätmine Rooma reisi jooksul oleks kindlasti patt.

  1. Colosseum – Alustame linna n-ö visiitkaardist. Rooma südalinnas paiknev 1. sajandist pärit amfiteater on ühtlasi maailma suurim ja vanim püsima jäänud ehitis omalaadsete seast. Sinna mahtus antiikajal 50 000 pealtvaatajat, mis teeb silmad ette paljudele tänapöevastelegi suurtele staadionitele. Colosseumist on aegade jooksul välja kujunenud Rooma sümbol, mis on figureerinud lugematutes arvudes filmides ning tänu sellele jäänud inimeste mällu justkui oleks nad ise seal juba kohal käinud. Tegelikkuses on see aga paik, mis väärib kindlasti oma silmaga nägemist, sest muidu ei saaks kuidagi Rooma reisi kordaläinuks lugeda! Colosseum on avatud aastaringselt 7 päeva nädalas (v.a 25. detsember, 1. jaanuar ja 1. mai) alates kl 08:30 kuni 16:30 (kõrghooajal mõned tunnid rohkem).
  2. Panteon – Läbi erinevate ajaperioodide kasutust leidnud tempel on tänu oma aktiivsusele üks paremini säilinud Vana-Rooma ehitisi. Panteoni rajamise kohta on vähe tõestatud fakte, kuid alates 7. sajandist tegutseb seal Santa Maria Rotonda kristlik kirik. Panteon on olnud inspiratsiooniks arhitektidele üle maailma tuhandeid aastaid. Iidset Rooma templit saab külastada aastaringselt (v.a teatud riigipühad) hommikust õhtuni.
  3. Foorum – Nüüdseks varemetest ümbritsetud iidne turuplats oli mitmeid sajandeid Rooma kultuurikeskus. Lisaks kauplemisele korraldati Foorumis erinevaid poliitilisi üritusi kui ka gladiaatorite võitlusi. Nüüdseks toimib Rooma Foorumi külastamine nagu meie maal Rocca al Mare Vabaõhumuuseumi külastamine ehk siis tuleb soetada sissepääsu pilet. Kuigi suurem osa foorumist moodustavad ehitiste varemed, annab see siiski suurepärase ettekujutuse sellest, kuidas elu antiikaegses Roomas mööduda võis. Foorum on samuti avatud aastaringselt hommikust õhtuni mõningate eranditega riigipühadel.
  4. Vatikani muuseumid – Rooma südamest lühikese metroosõidu kaugusel asuv usumeka on täis rikka ajalooga muuseumihooneid. 16. sajandil paavst Julius II rajatud muuseumitesse on tänaseks päevaks kogunenud üle 70 000 eksponaadi, millest “vaid” 20 000 on külastajatele nähtav. Just Julius II valvsa pilgu all maalis Michelangelo Sixtuse kabeli lae, mille tulemus kajas üle maailma. Muuseume saab külastada aastaringselt esmaspäevast laupäevani v.a teatud riigipühadel, pilet on mõistlik ette broneerida.
  5. Trevi purskkaev – Trevi väljakul silmailu pakkuv ja ehk palavamatel päevadel veidi jahutust (mitte küll supluseks!) pakkuv purskkaev on ideaalne paik, kus salvestada oma reis fotomälestusega. Ja kes tahab õnne soovida, siis tasub sel hetkel münte kaevu viskamiseks kaasas kanda. Raha ei visata lihtsalt tuulde, vaid korrapärase puhastustööde käigus välja korjatud mündid leiavad taaskasutust heategevuse näol. Trevi purskkaev on üks kuulsamaid üle maailma ja seda rikastavad kivisse raiutud müütilised figuurid eesotsas meredevalitseja Okeanosega. Päevasel ajal seda külastades tasub aga arvestada meeletu turistidehordiga ümber kaevu,
  6. Hispaania trepid – Varasemalt ideaalne paik, kus hetk jalga puhata, kuid alates 2019. aastast on treppidel keelatud istuda ja keelu eirajaid ähvardab üpris kopsakas rahatrahv. Mõned aastad varem renoveerimistööde käigus avastati, et aastaringselt treppidel puhkavad inimesed on ajaloolist maamärki pöördumatult kahjustanud. Sellegipoolest tasub Roomat külastades see 135. trepist koosnev retk ette võtta, sest silmailu ja vaateid leiab sealt küllaga ja piletit osta ei ole vaja.
  7. Castel Sant’Angelo – Maakeeli “Püha ingli kindlus” on järjekordne arhitektuuripärl Vatikani linnapiiri lähedal, Tiberi jõe kaldal. Algselt keiser Hadrianuse mausoleumiks ehitatud hoone leidis hiljem kasutust kaitserajatisena ning nüüdseks on kindlus avatud külastajatele muuseumina. Vatikani ja Sant’Angelot ühendavad maaalused salajased käigud, mis tegid ühel ajahetkel sellest kindlusest ühe luksusliku paanikatoa. Palju erinevaid inkarnatsioone läbi elanud hoonet tasub kindlasti külastada, sest just siit saab põhjalikuma ülevaate Rooma pikast ja keerukast ajaloost. Castel Sant’Angelo muuseum on külastajatele avatud teisipäevast pühapäevani v.a teatud riigipühadel.

NB! Iga kuu esimesel pühapäeval on mitmed riigile kuuluvad muuseumid ja kultuurimälestised külastajatele tasuta, kuid tasub tähele panna, et nõudlus on sel hetkel märksa suurem ja tuleks varuda kannatust järjekordades seismisega.

Kuidas Roomat külastada?

Kõige mugavam viis Rooma reisimiseks on broneerida Reisidiilide Rooma pakettreis. Oleme valinud välja hea hinna- ja kvaliteedi suhtega hotellid kesklinnas või selle vahetus läheduses. Lisaks majutusele sisaldavad paketid ka otselendusid Tallinnast Rooma ja valitud toitlustust hotellides. Tutvu meie taskukohase Rooma reisipaketiga SIIT!

Galerii