Avasta Eestimaad vol 1 – Lahemaa mõisad ja kalurikülad!

Suvi läheneb ja vast hakkavad piirangud vähemalt Eesti siseselt tasapisi muutuma leebemaks. Seetõttu on õige hetk, et alustada Eesti siseturismi tutvustavate artiklite sarjaga, et anda ülevaade põnevatest paikadest, kus tasub Eestis ringi vaadata. Välja oleme jätnud kõigile teada-tuntud kuurordid ja suurlinnad, et keskenduda veidi väiksematele pärlitele. Esimesena teeme juttu Lahemaast.

Lahemaa mõisad ja kalurikülad

Põhja-Eestis Harjumaal ja Lääne-Virumaal leiab uhkeid viina põletamisest rikastunud Balti Saksa mõisasid, millele kontrasti pakuvad rannikuäärsed vanad kalurikülad. Nendes toimetas maarahvas, kes teenis elatist peamiselt kalapüügi aga ka salakaubaveoga. Kui juurde lisada ka Eesti esimese rahvuspargi – Lahemaa Rahvuspargi – imekena loodus enda rabade ja soodega, siis rohkem polegi midagi vaja, et piirkonnas ringi sõites tore nädalavahetus veeta.

Mõisatest tooksime eraldi välja Palmse, Sagadi, Vihula ja Kolga mõisad, millest esimesed kolm on väga hästi renoveeritud ja kust leiab eest nii majutuse, muuseumi kui kauni mõisapargi. Kõige rohkem tegevust leiab kahtlemata Palmse mõisast, kus saab tutvuda mõisa ajaloo ja eluga, uudistada palmiaias eksootilisi taimi, degusteerida veinikeldris head ja paremat või külastada Eesti piirituse muuseumit. Romantikud aga saavad teha paadisõidu mõisapargi tiigis.

Hoopis teist tera on aga Stenbockide suguvõsale kuulunud Kolga mõis, mis pole küll uhkelt renoveeritud nagu eelmised, kuid mis võlub enda pompöössusega. Hea õnne korral võib olla avatud ka väike mõisa ajaloole keskenduv muuseum ja hubane kodukohvik.

Rannikuäärsetest küladest väärivad sissesõitmist Vergi, Pärispea, Viinistu, Käsmu ja Altja, millest viimases pakub traditsioonilisi Eesti sööke ja kõrtsuhõngu Altja kõrts. Viinistul aga saab heita pilgu Viinistu Kunstimuuseumile. Kes soovib varbad liivaseks teha, siis piirkonna kuulsaim rannakuurort on muidugi Võsu oma mõnusa liivase rannaga. Samuti ootab suplejaid kena liivarand ees Loksal, mis Võsuga võrreldes on märksa rahulikum ja vähem rahvastatud. Väisata tasub ka Hara sadama varemeid, kus nõukogude ajal remonditi allveelaevu.

Loodusturismi huvilised aga ei saa üle ega ümber Viru rabast, mille matkarada on 3.5km pikk. Raba keskel on vaatetorn ja laukad, mis sobivad hästi supluseks.

Kus soovitame Lahemaal ööbida?

Majutus suvepuhkuseks Lahemaal tasub broneerida ette juba nüüd, sest paljud inimesed on otsustanud enda puhkuse veeta sellel suvel just kodumaal. Seetõttu on nii mõnedki kuupäevad suveks juba täis broneeritud. Toome siinkohal välja mõned meiepoolsed majutusesoovitused, kui otsustad ette võtta puhkuse Lahemaal.

Vihula mõis ja Spaa – 4-tärni hotellina tegutsev Vihula mõis pakub luksuslikku ja romantilist majutust erinevates ajaloolistes mõisahoonetes. Samuti on mõisas mõnus öko-spaa, kust leiab kaheksa hoolitsuste ruumi, traditsionaalne puuküttega sauna ja terrassi koos välimullivannidega. Ela justkui nagu mõisnik!

Sagadi mõisahotell – barokkstiilis mõisakompleksis asuv hotell pakub hästi sisustatud hubaseid tubasid koos kõigi kaasaegsete mugavustega. Nii Vihula kui Palmse mõis jäävad Sagadist vaid väikese autosõidu kaugusele.

Külalistemaja Rannaliiv – legendaarne külalistemaja Rannaliiv jääb Võsu rannast vaid paariminutilise jalutuskäigu kaugusele. Kui sinu puhkuseplaanides on esikohal rand, siis on kahtlemata Rannaliiv heaks valikuks.

Viinistu Hotell – Viinustu Kunstmuuseumi vastas asuv hubane hotellike pakub ilusaid vaateid lahele ja Mohni saarele. Hotellis on restoran, mis pakub kohalikust toorainest valmistatud roogasid. Soovi korral saab nautida ka merevaatega sauna.

Palmse Mõisa Külalistemaja – mõisa peahoone kõrval asuvas 1820ndatel ehitatud valitsejamajas asuv külalistemaja pakub lihtsat ajaloohõngulist majutust Eesti ühes ilusaimas mõisakompleksis.