Oma kolmandas Eesti siseturismist rääkivas artiklis keskendume Ida-Virumaale. Need, kes pole seal kandis ammu käinud, võivad ekslikult arvata, et tegemist on üksluise tööstuspiirkonnaga. Tegelikult on Ida-Virumaal teha ja avastada palju.
Seiklusturism
Kuigi Ida-Virumaa on üpris lauge pinnamoega, asub seal 167,7 meetri kõrgune Eesti kõrgeim tehismägi. Nn. tuhamäed on kokku kuhjatud ärapõletatud põlevkivi või söe jäätmetest. Nende nõlvadelt leiab Kiviõlist Baltikumi pikimate laskumistega suusakeskuse, koos nelja 400-700 meetrise suusanõlva ning elamusterohke lumepargiga. Seal paiknev Kiviõli Seikluskeskus pakub lisaks suusatamisele tegevust nii suurematele kui väiksematele spordihuvilistele ning seda nii talvisel kui suvisel ajal. Motokeskus, kardi-, bagi- ja tuubirajad, elamuspark koos trosslaskumisega.
Aktiivise puhkuse otsijal tasub kindlasti üle vaadata ka Alutaguse Seikluspark, kus leiab viis erineva raskusastmega seiklusrada ning ka Eesti ühed pikimad trosslaskumisega õhusõidud üle järve.
Põnevat seiklust pakub ka Eesti Kaevandusmuuseum, mis viib külastajad maa alla kaevanduskäikutesse.
Rannamõnud
Kui aga Sinu jaoks tähendab puhkus pigem randa ning veemõnusid, siis on Ida-Virumaal palju pakkuda. Maakonda ümbritseb kolmest küljest vesi: põhjast Soome laht, lõunast Peipsi järv ja idast Narva jõgi.
Piirkonna tuntuim rannakuurort asub Narva-Jõesuus, mis on kuulus oma ainulaadse looduskeskkonna poolest. Omapärase männimetsaga ääristatud peene liivaga Narva-Jõesuu rand on pikim mererand kogu Eestis, kulgedes 7,5 km. Vetelpäästega rannas on rannavolleplats, atraktsioonid lastele, riietuskabiinid ja välidušš. Narva-Jõesuu on hinnatud ka spaaturistide seas – linnas asuvad mitmed heal tasemel spaahotellid. Samuti leiab linnast hea tagasisidega söögikohti, millest viimasel ajal on nime teinud restoran Franzia. Linna külastades tasub tähele panna, et Narva-Jõesuus on tasuline parkimine ning parkimispileteid saad osta kontrolöridelt, poodidest, baaridest ja hotellidest.
Piirilinn Narva
Kultuurisõbrale pakub kindlasti huvi Narva linn, mis juba keskajal oli piir Ida ja Lääne vahel. Linna peamiseks vaatamisväärsuseks on Narva bastionid koos linnusega. Bastioni käikude sees olev ekspositsioon jutustab sellest, kuidas toimus bastionide ehitamine ja kuidas kasutati bastione ajaloo vältel.
Põnev paik on ka Kreenholmi manufaktuuri, mis oli 19. sajandi teisel poolel kõige kaasaegsem tööstusettevõte Venemaa Keisririigis ning mitu aastakümmet suurim tekstiilivabrik kogu Euroopas. Ettevõte tegutses kokku 153 aastat ning tänapäeval saab vanades ajaloohõngulistes tööstushoonete ka uudistams käia – Narva Muuseum korraldab sinna ettetellimisel ka giidiga ekskursioone
Päeva lõpetamiseks tasub aga seada sammud Narva jõepromenaadile, kus on huvitavad vaatamisväärsused: Rootsi terrass oma lõvikujudega, Dahlbergi lava ja Päikeseplats suvekohviku, purskaevu ja päikesekelladega.
Kus soovitame Ida-Virumaal ööbida?
Majutus tasub broneerida ette juba nüüd, sest paljud inimesed on otsustanud enda puhkuse veeta sellel suvel kodumaal. Toome siinkohal välja mõned meiepoolsed majutusesoovitused, kui otsustad ette võtta puhkuse Ida-Virumaal
Mäetaguse Mõisa hotel & Spa – hubane mõisahotell mõnusa saunakompleksi, basseini ja restoraniga.
Toila Spa Hotel – legendaarne ravispaa, kus suvisel ajal jagub tegevust mitmel rindel: rentida saab jalgrattaid ning hotellil on tenniseväljak.
Noorus Spa Hotel – Narva-Jõesuu kõige uuem spaahotell eeskujuliku saunakompleksiga. Hotell jääb rannast vaid kiviviske kaugusele.
Saka Mõis – paekaldal paiknev hubane mõisahotell pakub suurepärased vaated Soome lahele ja mõisapargile. Mõisa on ehitatud ka väike spaakeskus.
Kauksi kämping – kes soovib mere asemel hoopis järve äärde, siis Kauksis Peipsi järve juures asuv kämping pakub selleks soodsat looduslähedast võimalust.
Meresuu Spa & Hotel – Nooruse kõrval teine väga eeskujulik spaahotell Narva-Jõesuus, kus on spaakeskus 9 sauna ja 8 erineva vanni ja basseiniga.
Artikli foto: visitestonia.com