Sel nädalal New Delhis toimuval G20 õhtusöögi kutsel ilutseb India presidendi tiitli asemel Bharati president, mis on andnud alust spekuleerimiseks, et kuu keskel toimuval parlamendi erakorralisel istungil kavatsetakse muuta põhiseadust ning riigi uueks rahvusvaheliseks nimeks võib saada Bharat.
India on viimasel aastal saanud maailmameedias palju tähelepanu. Kevadel sai neist maailma suurima rahvaarvuga riik maailmas, möödudes Hiinast. Majanduskasv teises kvartalis oli muljetavaldav 7,8%, üks suurimaid G20 riikide seas. Samuti suudeti augustis kosmoselaev toimetada edukalt Kuu pinnale neljanda riigina maailmas.
Sellest tähelepanust tundub jäävat aga väheks, sest kevadel on Indias ees ootamas valimised, kus peaminister Modi parempoolne hindurahvuslik Bharatiya Janata Partei taotleb kolmandat ametiaega. See võib seletada ka, miks antud teema uuesti päevakorda võeti. Partei sõnul on “India” orjuse sümbol, mida hakkasid kasutama Briti kolonistid, kes riigi üle valitsesid 200 aastat kuni 1947. aasta iseseisvumiseni.
Riigi põhiseaduses on kirjas “India, mis on Bharat, on riikide liit.” Ettepaneku kohaselt eemaldatakse põhiseadusest sõna “India” ja jääb alles vaid “Bharat”. Teema oli ka varem päevakorras, kui riigi ülemkohus aastal 2020 selle eemaldamist põhiseadusest ei toetanud.
Hiljuti muutus oma rahvusvahelise nime inglise keeles ära ka Türgi, võttes kasutusele nime Türkiye senise Turkey asemel, põhjendades seda sooviga vältida segiajamist sõnaga turkey, mis tähendab inglise keeles kalkunit.
Allikas: ERR