Kuidas broneerida lennupileteid ja hotelle ning mida teada reisikindlustusest?

Toome igapäevaselt Reisidilid.ee kodulehel välja võimalusi osta lennupiletid ja hotellid eraldi ning reis ise kokku panna. See on tihti soodsam, kui võtta pakettreis reisikorraldajalt. Küll aga vajab see veidi tähelepanu ja aega, sest vigade korral võivad tagajärjed olla üpris kulukad. Seetõttu panime kokku lihtsa ülevaate sellest, millele tähelepanu pöörata endale reisi (lennupiletid, hotell, kindlustus) ostes.

Reisidiilide postituste pealkirjades on sageli välja toodud lendude ja hotelli hind kokku, mis kehtib kindlate näidiskuupäevade kohta. Kui postituses on välja toodud ka muid lendude kuupäevasid, siis tõenäoliselt koos hotelliga sama hind, nagu pealkirjas, ei tule.

Toome reeglina oma kodulehel välja pakkumised (lennud + hotellid) reisides kahekesi või neljakesi. Seega näiteks kui lennupiletid kahele inimesele maksavad 60 eurot inimese kohta (kokku 120 eurot) ning kaheinimese tuba hotellis on 100 eurot, siis kahekesi reisides tuleb hind (60 + 60 + 100)/2 ehk 110 eurot inimese kohta.

Alati tasub postituses väljatoodud hinnad kontrollida enne broneerimist üle, et need kehtiksid ja saadavust oleks. Reisidiilide kodulehel olevad hinnad on välja vaadatud postituse avaldamise hetkel ning need võivad iga hetk peale seda muutuda sõltuvalt teenuseosutajatest (lennufirmad, hotellid).

Lennupiletite ja hotellide maksmiseks on mitu võimalust, kuid üldjuhul saab krediitkaardi või deebetkaardiga hakkama. Lisavõimalused on tavaliselt Paypal ja vahel ka pangaülekanded. Ise pileteid ja hotelle ostes tuleb reeglina maksta kõik summad kohe ära ehk järelmaksuga ei saa osta, osad hotellid lubavad ka kohapeal maksmist.

Lennupiletid

Lennupiletite soetamisel läheb sul tavaliselt vaja reisijate nimesid ja sünnikuupäevasid ning vahel ka reisidokumendi numbreid ja dokumentide kehtivusaegasid. Üldjuhul läheb neid aga vaja checkinide tegemisel.

Odavlennufirmade puhul (näiteks Ryanair) on soovitatav teha check-inid internetis ning neid saab tavaliselt teha mõned päevad enne väljalendu. Lennujaamas tehes tuleb maksta tavaliselt selle teenuse eest suurt lisatasu.

Tasub silmas pidada, et lennupiletite otsingud kuvavad üldjuhul vaikseväärtusena hinda ühele. Kui soovid osta pileteid mitmele inimesele, võivad hinnad inimese kohta tõusta. Broneerimissüsteemis saab üldjuhul osta lennupileteid maksimaalselt 9 inimesele korraga.

Arvestama peab ka sellega, et üle mitme tähe nimevead võivad kaasa tuua lennupiletite tühistamise. Küll aga on paljudel lennufirmadel nn halastusperiood ehk teatud aja jooksul (tavaliselt esimesed 24 tundi) on võimalik vea korral lennufirmaga võtta ühendust ja paluda neil see parandada.

Kasulikku infot lennupiletite broneerimiseks otsingusüsteemi Momondo kaudu loe SIIT

NB! Enne lennupiletite broneerimist tutvu ka riiki sisenemise tingimustega – paljud riigid väljaspool Euroopa Liitu eeldavad viisa olemasolu, reisidokumendi miinimumkehtivusaega jms. Vajaliku info leiad näiteks Välisministeeriumi kodulehel. Samuti saad samalt leheküljelt palju muud vajalikku reisinfot, näiteks turvalisusega seotut.

Hotell

Hotellide broneerimiseks leiad Reisidiilide postitustes tihti viiteid Booking.com ja Momondo otsingusüsteemidele. Olenevalt hotellist saab majutuse eest maksta krediitkaardiga või broneerida hotell tasumiseks kohapeal.

Enne hotelli broneerimist googelda ning tutvu, mida selle kohta kirjutatakse. Võib juhtuda, et tegemist on näiteks ainult täiskasvanutele mõeldud hotelliga. Samuti võib mõnes riigis (eriti Lähis-Idas) juhtuda, et näiteks üksikul naisel pole seal lubatud ööbida või mees ja naine peavad toa jagamiseks olema abielus. Tasub tähele ka panna, et turismi- ja linnamaksud hotelli hinnas ei kajastu. Need tuleb tasuda kohapeal hotelli jõudes.

Kui reisini on palju aega, tasub kaaluda broneerimisel tasuta tühistamisvõimalusega majutust, isegi kui see veidi rohkem maksab.

Momondo keskkonna puhul on tegemist otsingusüsteemiga, mis viitab erinevatele edasimüüjatele. Seetõttu tasub alati teha eeltöö ning googeldada ka seda, kas antud edasimüüja on usaldusväärne. Kui vastuseks on palju kriitikat, tasub kaaluda piletite soetamist kallima, kuid usaldusväärsema edasimüüja käest.

Booking.com puhul on tegemist keskkonnaga, mis koondab enda alla nii hotellide, külaliskorterite kui ka muude majutusasutuste pakkumisi. Tegemist on usaldusväärse keskkonnaga ning kõik pakkujad peavad vastama teatud kriteeriumitele.

NB! Lisasoovitus: enne hotelli soetamist tee kindlaks, kas asukohas, kuhu reisid, pole turismimaksu. Paljudes kohtades tuleb selle eest tasuda eraldi kohapeal ning osades riikides, nagu USA, ei ole see alati väike.

Kindlustus

Üldiselt jaguneb reiskindlustus kolme liiki: meditsiiniabi kindlustus (kui vajad reisil arstiabi), reisitõrke kindlustus (reisi katkemine, ärajäämine või reisi graafikust kõrvalekaldumine) ja pagasikindlustus (kui reisipagas saab kannatada või läheb kaotsi).

Järgnevalt peatume lähemalt reisitõrke kindlustuse juures.

Reisitõrke kindlustus on kindlasti soovitatav, kui tegemist pole otselendudega ja sinu ümberistumised ei ole jätkulennud. See tähendab, et lennud toimuvad odavlennufirmadega või erinevate lennufirmade lendudega, kus piletid on eraldi ostetud! Kui oled näiteks odavlendudega kokku kombineerinud omale lennu marsruudil Tallinn – London – Malta, siis näiteks Ryanair ei vastuta selle eest, kui esimese lennu ärajäämisel või hilinemisel sa järgmisele lennule ei jõua.  Samuti ei hüvitata sinu poolt juba broneeritud hotelli. Küll aga on sellise olukorra tekkimisel sulle üldjuhul abiks reisitõrkekindlustus.

Samuti on oluline, et kahe lennu vahe oleks mõistlikult pikk. Osad kindlustusseltsid võivad jätta hüvitamata olukorra, kui  lennujaamas on ümberistumise aeg liiga lühike ja valesti planeeritud lennugraafiku tõttu ei jõua sa järgmisele lennule. Üldjuhul peaks kindlasti varuma vähemalt 2 tundi kahe lennu vaheks ning 3 tundi, kui on vaja läbida uuesti passikontroll.

Aga igal kindlustusseltsil on poliitika erinev, seega tasub alati tutvuda kindlustustingimustega!