Meelespea
Järgnevalt toome välja olulised punktid, millega palume tutvuda enne reisile minekut. See info on vajalik, et aidata kaasa reisi sujuvaks toimumiseks.
Reisidokumendid ja viisa
Veendu enne reisi, et Sul on täidetud vajalikud nõuded riiki sisenemiseks. See tähendab, et sul on olemas kehtiv reisidokument (osades riikides peab dokument riiki sisenedes kehtima teatud aja – näiteks pool aastat. Väljapoole Euroopa Liitu reisides ei pruugi ID-kaart olla aktsepteeritav) ning viisa, kui seda nõutakse. Osades riikides on nõutav riiki sisenemiseks eelregistreerimine, samuti võib vajalik olla kohustuslik vaktsiinide olemasolu. Sisenemise tingimuste kohta erinevatesse riikidesse leiab lisa Välisministeeriumi kodulehelt või küsides Residiilide infomaililt info@reisidiilid.ee.
Kindlustus
Soovitame enne reisile minekut sõlmida ka reisikindlustuse, et kaitsta end ootamatuste vastu, mis võivad reisil või reisile minnes ilmneda. Üldiselt jaguneb reiskindlustus kolme liiki: meditsiiniabi kindlustus (kui vajad reisil arstiabi), reisitõrke kindlustus (reisi katkemine, ärajäämine või reisi graafikust kõrvalekaldumine) ja pagasikindlustus (kui reisipagas saab kannatada, varastatakse või läheb kaotsi). Täpsemalt soovitame reisikindlustuse kohta lugeda Tarbijakaitseameti kodulehelt või uurida lisa enda kindlustusseltsilt.
NB! Kui reisil saab lennutranspordi käigus kahjustada sinu pagas, siis küsi vastav tõend selle kohta lennujaamast! See teeb hiljem hüvitise saamise kindlustuselt või lennufirmalt lihtsamaks.
Tervishoid
Kui tarbid regulaarselt ravimeid, siis võta need reisile kaasa, sest sihtkohas ei pruugi te neid saada. Ravimitega Eestist välismaale või välismaalt Eestisse reisimiseks võib olla vaja Ravimiameti luba. Ühtlasi tasub reisile võtta kaasa ettevaatusabinõuna valuvaigisteid, kõhutablette, plaastreid ning päikesekreem juhul, kui lähete päikesereisile. Kindlasti tasub sõlmida ka reisikindlustus, millest on kasu, kui jääte haigeks või teiega juhtub reisil õnnetus. Teatud riikide puhul on soovitatav või nõutav end enne reisi vaktsineerida. Samuti on teatud troopilistes piirkondades rangelt soovituslik võtta malaariat ennetavaid ravimeid. Rohkem infot reisimise ja tervise kohta leiab Terviseameti kodulehelt ja konsulteerides enda perearstiga.
Samuti soovitame kohapeal jälgida, mida ja kus te sööte. Eriti arengumaades ei tasu süüa tänavatoitu ning juua kraanivett, sest see võib olla saastunud.
Kohalikud tavad ja kultuur
Tähele tuleb panna, et erinevates riikides on erinevad tavad, kombed, usk ja kultuur. Selleks soovitame enne välismaale sõitu teha tutvust sihtriigiga või vajadusel küsida nõu Residiilide infomaililt info@reisidiilid.ee.
Ohutus
Soovitame reisil pöörata tähelepanu enda isiklikele asjadele. Raha on mõistlik hoida mitmes erinevas kohas: kaardil, rahakotis, hotelli seifis. Samuti soovitame panna enne reisi pangakaardile limiidid, sest kaardipettused on levinumad, kui sa arvatagi oskad. Kahtlastes kohtades soovitame tasuda sularahas.
Samuti tasub teha passist koopia (pildid) ning hoida neid näiteks käekotis, passi hoia turvalises kohas, näiteks seifis. Lisaks võiks läheduses hoida vajalikud telefoninumbrid, nagu näiteks kindlustuse infotelefon, hotelli kontakt jms.
Lapse perekonnanime erinevus vanemaga
Reeglina peab alaealisel, kelle perekonnanimi erineb lapsevanema(te) omast, olema kaasas rahvastikuregistri väljavõte, kus on näha tema mõlemad vanemad + mõlema vanema kirjalik luba reisimiseks. Kui reisijad on mõlemad lapse vanemad, siis vanema nõusoleku vormi pole vaja. Ingliskeelse tõendi saab välja printida internetis (Rahvastrikuregistrist) tasuta. Loe lähemalt: https://reisitargalt.vm.ee/lastega-reisimine/