Turismisektor on stabiliseerunud, reisijate kindlustunne on taastunud, kuid entusiastlikult reisiplaane koostades tuleb jätkuvalt meeles pidada, et reisikindlustuse vajadus on nüüdisajal tähtsam kui kunagi varem. Meie koostööpartner Salva kindlustus annab ülevaate, mida reisikindlustust tehes silmas pidada.
2022. aasta esimesel poolel oli märgata reisimahtude kiiret taastumist, statistikaameti andmetel reisisid Eesti elanikud juba siis sama hoogsalt nagu viis aastat tagasi. Nüüd, kui on taastumas ka kauaoodatud korralik otselendude võrgustik, kasvab reisimine ilmselt veelgi.
Kõik me oleme kriisidest, piirangutest ja ebamäärasusest väsinud ning mõnus perereis sügisesel või talvisel koolivaheajal pakub sel pimedal ajal hingele kosutust. Selleks aga, et kõik toimiks ja mööduks sujuvalt, on mõistlik muretseda korralik reisikindlustus, mis kaitseks kõikvõimalike ootamatuste eest ja laseks perega koosviibimist nautida muretult. Tuletame siinkoha meelde, et Salva veebis on reisikindlustus tavahinnast -10%. Arvuta kindlustuse hind KLIKKIDES SIIA.
Kindlustus muretse aegsasti
Salva reisikindlustuse osakonna juhataja Epp Ulfsak tuletab meelde kõige olulisema sammu enne reisi planeerimist – reisikindlustus on oluline sõlmida kohe koos reisipaketi või lennupileti ostmisega või esimese sissemakse teostamisega. Nii saad kindel olla, et kindlustuskaitse on reisi ajaks kehtiv ning kaetud on ka kõik ootamatused, mis võivad juhtuda juba enne reisi algust.
Kui on soov sõlmida vaid tervisekindlustuse poliis, võib seda teha ka vahetult enne reisi algust, kasvõi samal päeval, kuid reisi ärajäämise kaitse hakkab kehtima neli päeva peale kindlustuslepingu vormistamist. „Nii et kui inimesele tuleb reisikindlustuse vajadus meelde alles paar päeva enne reisile minekut, peab ta arvestama, et ärajäämise kaitse ei jõua õigeks ajaks jõustuda, ,“ selgitas Ulfsak.
„Üldine soovitus on järgmine: kui olete pikk reisiplaneerija ja ostate reisi võimalikult vara , siis tuleks ka kindlustus koos võimalike lisakaitsetega osta varakult ehk hiljemalt 30 päeva enne reisi algust. Kui aga olete pigem spontaanne ja viimase hetke pakkumiste austaja, siis peab lisakaitsega poliis olema ostetud hiljemalt 48 tundi peale lennupiletite või paketi soetamist,“ lisas Ulfsak.
Terves kehas terve vaim ja korralik tervisekindlustus
Üldjuhul reisib inimene selleks, et nii keha kui vaim saaksid puhkust ja kosutust. Keskkonna muutus, uued muljed ja füüsiline aktiivsus mõjuvad meie kehale ja närvisüsteemi toimimisele hästi.
Lastega Alpide mägedes suusatades või Berliini lõpututes muuseumides kilomeetreid sammudes teeme me oma tervisele ainult head. Eriti tõhusalt aga avaldub reisimise positiivne mõju vaimule ja kehale koos korraliku tervisekindlustusega, sest viimane vabastab liigsest muretsemisest isegi juhul, kui midagi siiski juhtub.
Kõige suuremad väljamaksed reisikindlustuses on reeglina seotud välisriigis diagnoositud raskete haigustega, mis nõuavad viivitamatut hospitaliseerimist, opereerimist või tagasitoomist Eestisse. Tihti tuleb selliste juhtumite puhul organiseerida ka eritransport koos kindlustatut saatva meditsiinilise personaliga. Selliste juhtumite puhul võivad kulud juba ulatuda sadade tuhandeteni.
„Seetõttu ongi väga oluline valida piisav tervisekindlustuse kindlustussumma, mis kataks ka kõige kallimad ravikulud. Mõelge hoolikalt läbi võimalikud riskid, eriti need, mis on seotud sihtkohaga ja enda tervise üldise seisundiga,“ soovitab Ulfsak. Salva tervisekindlustus katab haigestumise või õnnetusjuhtumiga seotud kulud kuni miljoni euro ulatuses. Nii et piltlikult võib öelda, et igalt reisilt saad miljon mälestust ja Salvast lisaks ka miljon eurot kindlustuskaitset. Seni suurim reisil tekkinud raviarvete kindlustushüvitis Eesti reisijale ulatus pea poole miljoni euroni, sest tegemist oli erakordselt raske terviserikkega ja ulatusliku meditsiinilise abiga kauges riigis.
Ühisest Euroopa ravikindlustuskaardist ei piisa
„Tihti küsitakse, et miks pean reisile minnes reisikindlustuse ostma, kui mul on kehtiv Euroopa ravikindlustuskaart ning minu reisi sihtkohaks ongi just Euroopa. Vastus sellele on lihtne: ravikindlustuskaart ei kata kõiki kulusid, mis ootamatu haigestumise või traumaga kaasneda võivad,“ selgitas Ulfsak. Näiteks ei kata ravikindlustuskaart võimalikku visiiditasu, ravimite ostu, haigla voodipäevatasu, ootamatuid transpordikulusid, uusi tagasilennu pileteid või haigestunu kodumaale toimetamist.
Toome näite: päikeselises Horvaatias perepuhkusel olles tekkis pere üheaastasel pojal südaööl kõrge palavik, mille alandamine vanematel ilma arstiabita ei õnnestunud. Kuna pere puhkas väikeses rannakülas, kus arstiabi puudus, siis tuli abi saamiseks teha tunnine sõit taksoga lähimasse suurlinna EMO-sse.. Meditsiiniasutuses selgus, et lapsel lõikusid korraga 4 hammast, mis põhjustas kõrge palaviku. Vanematele läks see öine seiklus aga maksma üle 600 euro. Õnneks oli neil reiskindlustus, mis tehtud kulutused kattis ning puhkus sai rahulikult jätkuda.
„Reisikindlustus katab kindlustusjuhtumi korral üldjuhul kõik juhtumiga seotud kulud, kusjuures lisaks riiklikele raviasutustele aktsepteeritakse ka erameditsiiniasutusi. Nii et kui sul on kohe lähedal erakliinik, ei pea arstiabi saamiseks sõitma mitmete kilomeetrite kaugusel asuvasse riiklikusse raviasutusse ainult seetõttu, et Euroopa ravikaart kehtib seal,“ selgitas Ulfsak ja tõi näite, et ühel kliendil läks arsti visiiditasu erakliinikus maksma 180 eurot, kuid tänu korralikule kindlustusele ei olnud muretsemiseks põhjust.
Salva reisikindlustuse puhul hüvitatakse nii riikliku- kui erameditsiiniasutuse arved ilma omavastutuseta, mis on eriti oluline kuurortides, kus iga suurema hotelli juures on tasuline arstikabinet. Lisaks omavastutuse puudumisele on kindlustatul ka õigus ise valida, millisesse raviasutusse pöörduda. „Tervisega nalja ei tehta ning kiire arstiabi ei tohiks jääda kättesaamatuks puhtalt rahalistel kaalutlustel,“ toonitas Ulfsak.
Koroonaviirus õpetas paljudele reisikindlustuse vajalikkust
Salva oli esimene Eestis tegutsev kindlustusselts, kes hakkas pandeemia ajal pakkuma Covid-19 reisikindlustuse kaitset. See aitab inimest kui viirusesse haigestumise tõttu on tekkinud ravikulud välismaal, näiteks kulud diagnostikale, ravimitele või haiglaravile. Aga kaetud on ka lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumus kuni 2000 eurot. Kui aga kindlustatu saab koroonapositiivse diagnoosi enne reisi Eestis ning seetõttu jääb reis ära, siis Salva hüvitab kasutamata reisipaketi maksumuse (lennupiletid, majutuse jm. reisipaketis sisalduvad teenused).
„Praegu ei ole koroonaviirus nii terav teema, nagu paaril viimasel aastal, kuid siiski pole see lõplikult kadunud. Siiski saame nüüd juba öelda, et pandeemia on väga paljudele reisijatele õpetanud seda, et reisikindlustus on puhkuse või ärireisi lahutamatu osa,“ ütles Ulfsak. Kui enne koroonaviiruse puhangut ei olnud tema sõnul üllatav näha lennujaamas inimesi, kes on alles lennule registreerimisel avastanud, et neil reisikindlustust polegi, siis praegu isegi kõige riskialtimad maailmarändurid on oma reisikottidesse korraliku kindlustuspoliisi ära pakkinud. Seda näitab ka Salva statistika: reisikindlustuse lepingute arv on kasvanud kolmandikku võrra.
Tegemist on sisuturundusartikliga
Tere. Ma olen tihti teie firma kaudu reisikindlustust tellinud. Nüüd soovin Taisse reisiks reisikindlustuse pakkumist. Reis algab 29 november ja lõpeb 14 detsember 2022.
Seekord lisan ka pagasikindlustuse.
Lugupidamisega
Aavo Irval
Tere. Aitäh kirjutamast! Saatke palun e-mail: info at reisidiilid punkt ee koos reisijate isikukoodidega.