Hollandi pealinn Amsterdam on ühtlasi ka riigi suurim linn ligi miljoni elanikuga. Järgnevalt heidame pilgu linna värvikasse ajalukku, vaatame miks ja millal tasub Amsterdami reis ette võtta ja anname nõu, kuidas Amsterdami lennata saab.
Amsterdami ajalugu
Amsterdami elukeskkonda on sajandite jooksul kõige rohkem mõjutanud mere lähedus – linn on rajatud keerukalt konstrueeritud kanalite võrgustikule. Amsterdamis on kokku 165 kanalit, mis on rohkem kui Veneetsias. Legendi järgi asutasid Amsterdami täiesti juhuslikult kaks flaami kalameest ja nende merehaige koer. Usutavama versiooni kohaselt oli Amsterdami tekkimine Amsteli jõe tammide rajamisega 13. sajandil, mille lähedale tekkinud õitsvat asulat hakati kutsuma Aemstelledammeks.
Tänasest Amsterdamist on saanud väga suure hulga erinevate rahvuste kodupaik, seega on linna näol tegemist on erineate kultuuride kohtumispaigaga. Samuti on tegemist ühe Euroopa finantspealinnaga.
Miks Amsterdami reis ette võtta?
Hollandi pealinn Amsterdam ühendab endas nii suurlinnade kui väikelinnade parimaid külgi. Amsterdami unikaalsest õhustikku on kõige parem tunnetada jalutades vanalinna kanalite vahel, mekkides mõnes tänavakohvikus õlut või tehes linnatuuri Dami väljakult alguse saavate trammiliinidega. Eelkõige annab Amsterdamile aga erakordselt kosmopoliitise ilme just tema elanike nooruslik ja sõbralik loomus.
Amsterdam on sarnaselt Veneetsiaga rajatud veele ja kanalitele, kuid erinevalt viimase muuseumlikust atmosfäärist on Amsterdam elav ja hingav suurlinn. Praegune Amsterdam tõmbab turiste ligi samamoodi nagu tõmbas Amsterdami sadam ligi eksootilisi kaupu eelnevate sajandite jooksul. Amsterdamis asuvad küll legendaarsed coffeeshopid, kus tolereetitakse kanepi tarvitamist ja legaalsele prostitutsiooniga tegelevad lõbusasutused, kuid kindlasti ei saa Euroopa vabameelsema linnana tuntud Amsterdami vaadata aga kui ainult turistele mõeldud oaasi.
Amsterdami reis on suurepärane just lühikeseks linnapuhkuseks. Kesklinn on jala läbitav ja kompaktne. Linnas asub suur hulk vaatamisväärsusi: vahepeal võib jalgu puhata tuhandetes tänavakohvikutes ja baarides. Kesklinnas väärivat uurimist Dami väljak, Koninklijk Paleis (kuningapalee), Oude kirik ja kanalitevahel asuv Punaste Laternate linnaosa. Linn on koduks mitmele suurepärasele kunstimuuseumile – Van Goghi muuseum, Rijksmuseum jt. Õllefännidel aga tasub läbi käia maailmakuulsast Heinekeni muuseumist.
Amsterdamis asub kümneid suurepäraseid restorane (eriliselt kuulus on Indoneesia köök riigi koloniaalajaloo tõttu), baare ja lugematul hulgal muid lõbustuskohti, mis teeb Amsterdami ööelu Euroopa üheks eesrindlikumaks. Amsterdamis asub terve hulk prestiizeid ööklubisid, mis on eelkõige tuntud elektroonilise muusika poolest.
Linnareisi ette võttes tasuks kindlasti külastada ka 19. sajandil rajatud Royal Artis Zoo loomaaeda, mis on üks omanäolisemaid maailmas. Lisaks kohapealsetele elanikele võlub see paik ka oma ajaloolise arhitektuuri ja aedadega. Artis on üks Euroopa vanimaid loomaaedasid, mis on suurel määral rõhku pannud oma ümbruskonnale, et tagada nii külastajatele kui kohalikele asukatele võimalikult naturaalne elukeskkond. Tegevust jagub ka Artise planetaariumis ja Micropia muuseumis, mis on väidetavalt ainuke mikroorganismidele pühendatud muuseum maailmas.

Millal Amsterdami külastada?
Amsterdami talved on harilikult külmad ja niisked, suved aga pehmed ja päikeselised. Talveperioodil. kui ilmataat lubab, on võimalik näha amsterdamlasi külmunud kanalitel uisutamas. Suve ajal muutub erakordselt populaarseks Vondelpark, kuhu koguneb kogu linna elu. Linnapildis näeb alati tuhandeid jalgrattad, mida turist saab hõlpsasti laenutada.
Kultuuririkast linna tasub külastada aastaringselt. November-veebruar (päeval 3-8c) on n-ö madalhooaeg, millal turiste on vähem ja seega ka majutuste hinnatase soodsam. Talvekuudel toimuvad endiselt üritusi nagu nt iga-aastased jõuluturud ja Amsterdami valgusfestival. Aprill-mai (päeval 10-14c) on elu Amsterdamis juba täies hoos ning tulbiväljad õitsevad. Juuni-august (päeval 18-23c) on kõige päikselisem aeg Amsterdamis ning sobiv erinevateks õuetegevusteks. Tasub aga tähele panna, et suvisel tipp-ajal on suurema nõudluse ja rahvahulga tõttu hinnad vastavalt kallimad – teatavasti on Amsterdami hotellihinnad ühe Euroopa kallimad.. Veidi rahulikum on aga varasügis september-oktoober (päeval 13-18c), mil puulehed hakkavad langema, kuid silmailu on endiselt küllaga.
Muu kasulik info
Amsterdami Schipholi lennujaam, suuruselt Euroopa kolmas lennujaam, asub kesklinnast ca 23 km kaugusel ja on hästi ühendatud kohaliku ühistranspordivõrgustikuga (sh rong otse kesklinna). Sõltuvalt Amsterdami reisi pikkusest tasuks mõelda I amsterdam City Cardi soetamise peale, mis teeb linna avastamise märksa hõlpsamaks. City Cardi kasutajad saavad tasuta või soodustusega sissepääsu linna peamistesse muuseumitesse, ühistranspordi kasutusõiguse, paadiekskursiooni Amsterdami kanalitel ja jalgrattalaenutuse.
2025. aasta seisuga pakub Amsterdami otselendusid airBaltic. Ümberistumisega on aga soodsad lennupiletid tihtilugu saadaval näiteks Lufthansa, Finnairi, LOTi ja SAS-ga. Hoia reisidiilide reisipakkumistel silma peal ja leia soodsad lennupiletid Hollandisse.
Majutus
Suure valiku soodushinnaga majutuspakkumisi leiad SIIT
Autorent
Hea hinnaga rendiauto leiad SIIT