Päis

Reisikiri Türgist: Kapadookia imedemaal ikoonilisest õhupallisõidust hingematvate orgudeni

Reisidiilid külastasid novembris Kesk-Türgis asuvat Kapadookia piirkonda. Viiepäevase reisi sisse mahtusid ikooniline õhupallisõit, Kaymakli ajalooline maa-alune linn, hingematvad orud ja paljud muud, millest järgnevas artiklis ülevaate teeme.

Kus Kapadookia asub?

Kapadookia asub Türgi keskosas, Anatoolia platoo piirkonnas. Peamised linnad ja külad on:

  • Göreme – kuulus vabaõhumuuseumi ja kuumaõhupallilendude poolest.
  • Ürgüp – luksuslike koobashotellide asukoht.
  • Avanos – tuntud keraamika ja käsitöö poolest.
  • Nevşehir – piirkonna administratiivkeskus ja peamine transpordisõlm.

 

Kuidas kohale jõuda Kapadookiasse?

Kapadookia piirkonnas asub Nevsehiri lennujaam (lühend: NAV), kuhu saab Tallinnast lennata Turkish Airlinesega. Hinnad algavad 463 eurost nii madal- kui kõrghooajaks (nt 3.–10. veebruar 2025) ja reis hõlmab tavaliselt 2–3-tunniseid ümberistumisi Istanbulis. PS! Kas teadsid, et Istanbuli lennujaam on maailma kõige ühendatum lennujaam? Sealt väljub 310 otselendu 110 erinevasse riiki üle maailma.

Eestlaste seas palavalt armastatud Alanyast on samuti võimalik reis ette võtta. Erinevad reisibürood pakuvad 2-3 päevaseid ekskursioone Kapadookiasse. Bussisõit kestab umbes 8–10 tundi ja toimub sageli öösiti.

Kolmas võimalus on ühendada Kapadookia külastus Ankara reisiga. Turkish Airlinesi lennupiletid edasi-tagasi Tallinnast Türgi pealinna maksavad ca 396 eurot (nt 3.–10. veebruar 2025). Ankarast Kapadookiasse saab ühistranspordiga, mille sõit kestab umbes 3,5-4 tundi. Seega on võimalik ette võtta ühe reisiga kaks avastamist väärt sihtkohta, kuhu liiga tihti ei satu!

Turkish Airlines on korduvalt nimetatud Euroopa parimaks lennufirmaks ja seda põhjusega. Neil on maailma suurim sihtkohtade võrgustik, pagasipoliitika on üks heldemaid lennufirmade seas ning nad on tuntud oma kvaliteetse pardatoitlustuse poolest.

Lisaks pakutakse ümberistujatele suurepäraseid lisateenuseid: kui rahvusvahelisel lennul ümberistumine kestab üle 6 tunni, saab osaleda tasuta Istanbuli linnaekskursioonil. Ning kui see on pikem kui 20 tundi, on võimalik nautida tasuta majutust ja toitlustust.

Soovitus: kui veel pole seda teinud, tasub liituda Miles & Smiles programmiga, millega muuhulgas saab lendudel tasuta Wifit kasutada.

Kapadookia maastik

Kapadookia ainulaadne maastik on vulkaanide kingitus, mis meelitab aastaringselt kohale rohkelt turiste üle maailma. Piirkonda iseloomustav tuffkivim on tekkinud vulkaanilise tuha settimisel ja on tuntud oma kergesti töödeldava olemuse poolest. Selle all peituv basalt on aga kõva ja erosioonikindel, aidates säilitada Kapadookia iseloomulikke vorme. Aja jooksul on looduslik erosioon – vihm, tuul ja temperatuurikõikumised – voolinud piirkonna orgudesse koonuseid, sambaid ja korstnaid, mis on tänapäeval maailmakuulsad.

Pärsia keeles tähendab Kapadookia “ilusate hobuste maad.” Turism hakkas piirkonnas tärkama alles 1980ndatel, kui selle kultuuriline ja looduslik pärand laiemalt avastati. Veel enne seda elasid paljud kohalikud inimesed uuristatud koobastes, mida kasutati nii eluasemete, ladude kui ka usuliste pühapaikadena. Tänapäeval on koopad leidnud uue kasutuse – neist on saanud hotellid, restoranid ja isegi elamud. Teatud tingimustel on neid võimalik endale ka osta! Selline sümbioos ajaloo ja kaasaegse elu vahel teeb Kapadookiast ainulaadse sihtkoha.

Kapadookia on üks neist vähestest kohtadest, kus saab kogeda maavälist maastikku ilma planeedilt lahkumata!

Kapadookia ajalugu

Kapadookia ajalugu ulatub kaugele minevikku ning on olnud koduks paljudele erinevatele tsivilisatsioonidele. Võim on korduvalt vahetunud, sealhulgas näiteks roomlaste, pärslaste ja hiljem moslemite poolt. Piirkond oli asustatud juba neoliitikumi ajastul (umbes 10 000–4 000 eKr), kuid väga oluline oli Kapadookia roll Vana-Rooma ja Bütsantsi ajastul.

Kristlus saabus regiooni varakult – apostel Paulus rajas Kapadookiasse ühe esimesi kristlikke kogukondi 1. sajandil. 4. sajandiks muutusid kohalikud piiskopid Bütsantsi impeeriumis väga mõjukaks. Eriti hästi on säilinud piibliteemalised freskod piirkonna kuulsaimas Dark Churchi nimelises kirikus.

 

Kaymakli maa-alune linn

Üks Kapadookia külastatavamatest ja huvitavamatest objektidest on tuhandeid aastaid vana Kaymakli maa-alune linn. Maa-aluseid linnasid asub seal piirkonnas tegelikult palju, aga ainult seitse suurimat on avatud avalikkusele. Kaymakli on neist suurim. Linn laskub 120 meetri sügavusele ja ulatub 7-9 korruseni maa alla. Arvatakse, et korraga võis seal elada kuni 3000 inimest. Tänapäeval kasutatakse linna vajadusel evakuatsioonipunktina, pakkudes kaitset ohu korral.

Kaymakli linna avastamine on üllataval kombel seotud kanadega. 1960ndatel kasvatas farmer koopas kanu, kuid märkas ühel hetkel, et munade arv vähenes drastiliselt. Kui enne korjas ta päevas umbes 100 muna, siis ühel hetkel vaid viiendiku sellest. Algul arvas farmer, et kanad on haiged, kuid otsustas neid tähelepanelikumalt jälgida. Üsna pea tuli välja, et kanad kadusid iga päev väikese augu taha munema. Uuristades end koopasse, leidis ta tuhandeid mune ja ulatusliku käikudevõrgustiku. Mõned aastad hiljem avati Kaymakli maa-alune linn turistidele.

Teadlased ei ole siiani jõudnud üksmeelele, kas maa-aluseid linnu kasutati peamiselt ajutiste varjupaikadena vaenlaste eest või elati seal pikema aja vältel. Koobastes säilis toit värskena, mis võimaldas elanikel varuda sinna toiduvarusid talveks. Linnas asusid eluruumid, kirik, veinikelder, surnuaed ja isegi esimesel korrusel asuv tall, kus hoiti loomi. Kuna piirkonnas puudusid ulatuslikud rohumaad, toideti loomi kõige kättesaadavaga, sealhulgas näiteks kõrvitsaseemnetega, mis on seni populaarne toit Kapadookias nii inimeste kui loomade seas.

Elanikud olid end hästi ette valmistanud võimalikuks rünnakuks. Kui vaenlane jõudis koobastesse, sai rasked kivid nende taha lükata, lõigates sissetungijad lõksu. Pole teada, et seda kaitsemehhanismi oleks kunagi pidanud kasutama.

Väljakutsed maa all elades

Kaymaklis pidid elanikud toime tulema kahe peamise väljakutsega: päikesevalguse puudumise ja õhuvahetuse piirangutega. Pidev pimedus tekitas D-vitamiini puudust. Koobastes ringi liikumiseks kasutati küünlaid, õlilampe ja tõrvikuid.

Samuti esitasid lihtsad igapäevased ülesanded väljakutseid. Näiteks toiduvalmistamine — kuidas teha süüa nii, et vaenlane suitsu ei märkaks ja mürgine vingugaas ei jääks koopasse sisse? Elanikud lahendasid selle nutikalt, rajades eraldi korstnad, mis imasid suitsu endasse, enne kui see jõudis maapinnale.

Kui Reisidiilid aasta tagasi Türgi kirdeosa avastas, sai tähelepanu Karaca koopa õhk, mis pidavat ravima hingamisteid. Kaymakli maa-alune linn pakkus aga teistsuguse väljakutse – seal oli õhuliikumine nii piiratud, et isegi 15 000 hoolikalt rajatud ventilatsiooniava, ei taganud alati piisavat õhuvahetust. Seetõttu võib kohati tekkida tunne, nagu viibiks justkui kõrgmäestikus. 

 

Õhupallisõit

Kapadookia kõige tuntumaks sümboliks on kahtlemata maaliline õhupallisõit, mis on terve Türgi üks sümboolsemaid postkaardivaateid. Kusjuures elamust pakub see nii maa pealt imetledes, kui korraga sajad õhupallid õhku tõusevad, aga eelkõige siiski kõrgel õhus koos imelise vaatega horisondi taha. Kuigi õhupallide tõusmine taeva poole on seal tänapäeval osa igast hommikust, on see traditsioon üsna hiljutine.

Nimelt said õhupallisõidud alguse alles 1990ndatel, mil Austraaliast pärit paar otsustas alustada turistide sõidutamist kahe õhupalliga. Tänapäeval tõusevad kümned õhupallid varahommikul taevasse, luues vaatepildi, mis võlub külastajaid ja pakub unustamatut elamust mitmeks tunniks.

Kapadookia õhupallisõidud algavad maagilisel päikesetõusu ajal ja kestavad umbes tunni. Selle aja jooksul tõuseb õhupall kuni 2 km kõrgusele merepinnast, pakkudes vaateid Kapadookia eriskummalisele maastikule. Kuigi kõrgus võib tunduda muljetavaldav, pole muretsemiseks põhjust — kõik sõidud toimuvad vaid turvaliste ilmastikuolude korral.

Turvalisuse tagamiseks jälgib kohapealne meteoroloog hoolikalt ilmaolusid ning annab igal hommikul rohelise tule ainult siis, kui tingimused on ideaalsed. See tagab, et iga lend on nii meeldiv kui ka turvaline, pakkudes reisijatele unustamatut kogemust Kapadookia imekaunis taevas.

Kapadookias on õhupallisõidud kõige populaarsemad aprillist oktoobrini, mil valitseb kõrghooaeg. Sel perioodil tuleb sõite tühistada harva — umbes 1–2 korda kuus, peamiselt tugeva tuule tõttu. Madalhooajal, mis kestab ülejäänud aastaaegadel, on ilmastikutingimused muutlikumad ja tühistamisi esineb sagedamini, sageli kuni paar korda nädalas.

Kui lend tühistatakse, tagastatakse küll raha, kuid uue broneeringu leidmine võib suvel olla keeruline, kuna kohad täituvad kiiresti. Seepärast on soovitatav broneerida sõit vähemalt paar nädalat ette ja olla valmis ootamatusteks. Samas, madalhooajal on olukord paindlikum — vabade kohtade leidmine võib olla võimalik isegi järgmiseks päevaks, mis annab spontaansetele reisijatele rohkem võimalusi.

Kasulik teave õhupallisõidu kohta

  • Hinnad ja hooajalisus:
    • Kõrghooajal (aprillist oktoobrini) ulatub ühe sõidu hind umbes 250 euroni.
    • Madalhooajal võib aga pileteid leida ka alla 100 euro, pakkudes suurepäraseid säästuvõimalusi.
  • Vanusepiirang: Sõidule on lubatud kõik, kes on vähemalt 15-aastased. Vanust kontrollitakse rangelt, seega tuleb ekskursioone ostes olla valmis dokumendi näitamiseks.
  • Turvalisus ja lendude kokkupõrked: Õhupallid võivad vahel õhus teineteisega kokku põrgata, kuid reisijad seda praktiliselt ei tunne, sest kokkupõrked on sujuvad ja ohutud.
  • Sõidu algusaeg ja päikesetõus: Õhupallisõit algab alati päikesetõusuga. Talvel tähendab see, et päike tõuseb hiljem, umbes kell 8, mis võimaldab veidi kauem magada. Suvekuudel tõuseb päike juba poole 6 paiku, seega algavad sõidud varem.
  • Korvide mahutavus ja parim koht: Ühes õhupallikorvis on tavaliselt 14 kuni 20 inimest. Parima kogemuse saamiseks tasub olla esimeste seas, kes korvi astuvad — nurgakohad pakuvad laiemat vaadet. Samas tiirleb õhupall terve sõidu vältel, nii et lõpuks saavad kõik reisijad nautida erinevaid vaatenurki.

Kui kõik turistide õhupallid on maa peale toodud, alustavad sõite üksikud õppesõiduõhupallid, mida võib näha isegi lõuna ajal. Õhupallide lendamine on Kapadookias tõsine äri — litsentsi saamine on äärmiselt keeruline, kuna piloodid peavad läbima põhjaliku väljaõppe.

Kogemused lubavad neil ette võtta teinekord ka päris markantseid manöövreid. Meeldejääv hetk, mida loo autor pealt nägi, oli ühe piloodi laskumine nii madalale hotelli terrassi juurde, et ta sai seal olevatelt inimestelt sõbralikult küsida: “Where is my coffee?” (tõlkes: “Kuhu mu kohvi jääb?“).

Kapadookias õhupallide sõidud nõuavad mitte ainult kogenud pilootide oskusi, vaid ka tugipersonali suurt pühendumust. Kuna tuul võib õhupalle viia erinevatesse suundadesse, peavad tugiteenuste töötajad olema valmis õhupalle maa peal jälitama ja tagama, et need maanduvad turvaliselt. See tähendab pidevat liikumist, et hoida palli kontrolli all. Õhupalli maandumine on tõeline pilootide oskuse test — nad suudavad selle sihtida täpselt autohaagisele.

Orud

Kapadookias asub kolm vulkaani, mis on kujundanud piirkonna ainulaadse maastiku. Need vulkaanid on Ercyis, Hasan ja Melendiz, mille kõrgus ulatub umbes 2–4 km merepinnast. Viimati purskasid need vulkaanid tuhandeid aastaid tagasi, seega ei ole piirkonnas uusi purskeid oodata ega põhjust muretseda.

Järgnevalt lühike kokkuvõte neljast orust, mis Reisidiilidel õnnestus läbida.

1. Love Valley (Armastuse org)

Kapadookia üks silmapaistvamaid kohti on Armastuse org, mida iseloomustavad kõrged, kitsad ja veidrate kujude poolest silmatorkavad kivisambad. Need on tekkinud vulkaaniliste kivimite erodeerumise tagajärjel. Ümbritsev maastik muutub vastavalt valguse ja varjude mängule, pakkudes pidevalt uusi mustreid.

Kohapeal olles tekib tunne, nagu oleks sattunud Freudi-unenäkku, kus kõik ümberringi on ühtaegu veider ja põnev, andes sellele kohale eriti unenäolise atmosfääri. 2-3 tundi võiks arvestada, kui soov on kogu org läbi käia.

2. Dream Valley (Unistuste org)

Kapadookias asub ka Unistuste org, kus saab imetleda loomade, esemete ja teiste olendite kujuga kivimoodustisi. Iga külastaja saab ise interpreteerida oma nägemusi, nähes kivides erinevaid vorme vastavalt oma kujutlusvõimele. Näiteks jäi autorile allpool asuval pildil silma kaameli kujutis. Kuna Dream Valley on kogenud rohkem erosiooni, on seal sügavamate koobaste teket välditud, mistõttu inimesed pole seal elamiseks kohta leidnud.

3. Pigeon Valley (Tuviorg)

Nagu nimigi ütleb, on Tuviorg Kapadookias populaarne ja imelise vaatega sihtkoht, kus lisaks elab erakordselt palju tuvisid. Need linnud on piirkonnas väga hoitud, kuna tuvisõnnikut kasutatakse sealses põllumajanduses peamise väetiseallikana.

Tuviorgu kaunistavad ka mitmed ajaloolised koobaste elamud ja tuvitornid, mille kõrged, kivist ehitised lisavad orule omapärast võlu ja ajalugu. Lisaks tuvidele saab siin nautida ka rahu ja vaikust, kuna org on üks väheseid kohti Kapadookias, kus looduse ja inimtegevuse tasakaal on endiselt hästi säilinud.

4. Red Valley (Punane org)

Punane org on Kapadookia üks kauneimaid ja muljetavaldavamaid kohti, tuntud oma punaka tooniga kivimite ja hingematvate päikeseloojangute poolest. Oru unikaalne maastik muudab iga külastuse eriliseks, eriti õhtul, kui päike loojub ja kivimite punased toonid tulevad hästi esile.

See koht on lisaks Kapadookia üks populaarsemaid matkaalasid, pakkudes külastajatele mitmeid matkaradu, mille kogupikkus on umbes 18 km. Oru kitsaste radade, tunnelite ja kaljulõhede kaudu kulgevad rajad pakuvad suurepäraseid võimalusi nii lühikesteks jalutuskäikudeks kui ka pikemaks matkaks.

Orgude külastamisega Kapadookias on hea teada, et matkarajad võivad olla kitsad, kivised ja paratamatult ka tolmused. Seetõttu on soovitatav kanda mugavaid ja vastupidavaid jalanõusid, mis ei karda tolmu ega ebatasast maapinda.

Parim aeg matkamiseks on kevadel ja sügisel, kuna siis on ilm mõõdukas ja meeldiv, võimaldades nautida kauneid vaateid ilma liigselt higistamata. Suvekuudel võivad temperatuurid ulatuda väga kõrgele (isegi 40-kraadini). See võib matkamise muuta keeruliseks ja väsitavaks. Seetõttu on suvel soovitatav varuda piisavalt vett, kanda kergemat riietust ja vältida kuumemaid tunde (kella 12–16 paiku), kui päike on kõige intensiivsem.

Kapadookia toit

See on teada-tuntud fakt, et tavaliselt Türgist kergema kaaluga tagasi ei tulda, kui sinna minnakse.

Kapadookia köök on tõeline nauding igale maitsele, pakkudes rohkelt värskeid koostisosi ja kohalikke eripärasid. Türgi köök on tuntud oma toidutraditsioonide ja maitsete mitmekesisuse poolest, kus värsked köögiviljad, liha (eriti lambaliha), piimatooted ja teraviljad mängivad tähtsat rolli igapäevaste toitude koostisosadena.

Lihasõpradel tasub kindlasti proovida Kapadookia ainulaadset pottery kebabi, mida valmistatakse tavapärasest teistmoodi – liha ja köögiviljad hautatakse keraamilises potis, mida soojendatakse lahtisel leegil. Enne serveerimist lõhutakse pott õrnalt haamri või noa abil, lastes aroomidel avamisel välja tungida. Poti sees hautatud koostisosad jäävad seetõttu mahlaseks, andes roale erakordselt siidise tekstuuri ja suitsuse maitse.

Teine kohalik roog, mida kindlasti tasub proovida, on Mantı, Türgi pelmeenid, mis on täidetud hakkliha ja maitseainetega ning serveeritakse jogurti ja küüslaugukastmega. Need pelmeenid on Türgi köögi klassika, mida armastatakse nii kohalike kui turistide seas.

Ja muidugi ei saa magustoite unustada — alates baklavast (meeldivalt magus pähklitega täidetud lehttaigna roog) kuni riisipudinguni, mis on ideaalne lõpp igale toidukorrale.

  

Kapadookiasse sattudes tasub igal gurmaanil kindlasti külastada Revithia restorani, mis pakub mitte ainult suurepäraseid maitseelamusi, vaid ka kaunist vaadet mäe otsast kogu Kapadookia piirkonnale. Restoran on TripAdvisori järgi piirkonna esimesel kohal, olles suurepärane valik neile, kes otsivad fine diningu kogemust. Hoolimata oma kvaliteedist on hind üllatavalt taskukohane — näiteks 8-käiguline menüü koos 5 pokaali veiniga maksab vähem kui 100 eurot.

Alljärgnevalt mõned huvitavad palad, mida Reisidiilidel õnnestus nautida:

  • Eelroad: Hooajalised köögiviljad ja värsked salatid, mis on valmistatud kohalikest koostisosadest, nagu oliivid, tomatid, baklažaan ja punane pipar.
  • Lambaliha: Üks Kapadookia toitude eripärasid on lambaliha, mida serveeritakse erinevates vormides.
  • Magustoidud: Traditsioonilised Türgi magustoidud, näiteks baklava ja pistaatsiapähklitega magustoidud, mis on suussulavad ja magusad.

Menüüd vahetatakse vastavalt aastaaegadele. Seetõttu on alati oodata uusi ja huvitavaid maitseelamusi, mis üllatavad ja pakuvad midagi erilist igal külastusel.

Kapadookia majutus

Peruna Cave hotell tähendab soome keeles “kartulit”, asub Göreme linna südames. Hotell on uuristatud otse koobastesse, muutes iga toa, mida on kokku 16, omanäoliseks ja hubaseks peatuspaigaks. 

Hotellil on ka katuseterrass, kus serveeritakse maitsvaid kohalikke roogi ja toite. Hommikuti saavad külalised nautida imelisi vaateid õhupallide merele, mis tõusevad üle Kapadookia maastiku.

Mida kaasa osta Kapadookiast?

  • Viinamarjatarretisest valmistatud maiustused – Kapadookia on tuntud oma viinamarjakasvatuse poolest. Viinamarjatarretisest valmistatud maiustused, nagu pekmez ja cevizli sucuk (pähklitega viinamarjakomm), on maitsvad ja traditsioonilised kingitused.
  • Kohalik keraamika – Kapadookia piirkond, eriti Avanos, on tuntud ka oma rikkaliku keraamikaajaloo poolest. Kohalikud keraamikatooted, sealhulgas kaunid kruusid, vaasid ja plaadid, on unikaalsed ja valmistatud käsitööna, sageli kaunistatud traditsiooniliste mustritega.
  • Vein – Kapadookia on üks Türgi tähtsamaid veinipiirkondi, kus kasvatatakse kvaliteetseid viinamarju. Kohalikud veinid, nagu Kalecik Karası ja Emir, on suurepärased suveniirid. Hea veini eest võib kukrut kergitada paarikümne euro võrra.
  • Kõrvitsaseemned – Kapadookia on tuntud oma kõrbest inspireeritud köögist ja kõrvitsaseemned on levinud maius, mida on sageli röstitud ja maitsestatud erinevate vürtsidega.

Sama palju kui türklased armastavad oma riiki, armastavad nad ka moodsa Türgi rajajat, Mustafa Kemal Atatürki. 10. novembril, täpselt Atatürki surma hetkel kell 09:05, peatub kogu elu Türgis. See on hetk, mil inimesed ja autod seisavad tänavatel vaikselt, austades riigi looja mälestust ja tema saavutusi. Atatürk oli visionäär, kes viis Türgi iseseisvusele ja asutas Türgi Vabariigi 1923. aastal. Tema mõju riigi arengule ja rahva ühendamisele on türklaste südames igavesti paiknenud, mistõttu on iga-aastane mälestushetk tema surmapäeval riigis laialdaselt austatud traditsiooniks.

Tekkis küsimusi või soovid samuti antud reisi ette võtta? Anna nendest kommentaarides teada või kirjuta meile otse emailile!

Vaata ka meie Instagrami lugu reisist!