Egiptuse kuumad suvetemperatuurid on langemas, mis tähendab, et nüüd on taas sobivamad ilmad talvehooajaks pead tõstmas. Egiptus on olnud juba alates 90-ndatest menukas reisisihtkoht eestlaste seas, eriti tänu kunagisele kultussaatele “Reisile sinuga”, kus Sharm el Sheikh oli tihtilugu üks peaauhindadest.
Nii Sharm el Sheikh kui Hurghada on tuntud oma heade ilmade, ilusate randade ja rikkaliku mereelu poolest. Samuti saab ette võtta mitmepäevase safari ja ööbida Egiptuse tähistaeva all. Käesoleva artikli raames aitame lugejal otsustada, millise Punase mere kuurordis veeta puhkus – kas Sharm el Sheikh või Hurghada?
Sharm el Sheikh
Populaarse kuurordi kasuks räägib tihtilugu soodsam hinnatase majutuse osas. Kihavama ööeluga kuurort paikneb Siinai poolsaarel ja Eesti kodanikud saavad vormistada Sharm el Sheikhi lennujaama saabudes tasuta viisa (eeldusel, et ei väljuta Siinai poolsaarelt ja reis on lühem kui 15 päeva).
Sharm el Sheikhi lähedalt leiab ka kõrgelt hinnatud rahvuspargi Ras Mohamed Nature Reserve, mis paikneb Siinai poolsaare lõunapoolses tipus. Eelkõige Punase mere veealusele elule pühendunud rahvuspark on koduks enam kui tuhandele kalaliigile, erinevatele merikilpkonnadele ja muidugi sealsele korallrahule. Piirkond on hinnatud ka sukeldujate seas – Ras Mohamedi lähedalt leiab mitmeid hästi säilinud laevavrakke, millest tuntuim on brittide SS Thistlegorm, mida peetakse sageli üheks parimaks sukeldumiskohaks maailmas. 1941. aastal oma lõpu leidnud Thistlegorm on justkui veealune meremuuseum. Teise maailmasõja ajal transportis briti mereväele kuuluv kaubalaev erinevaid masinavärke ja sõjatehnikat, mis oma sihtkohta ei jõudnudki. Nüüdseks korraldatakse kohapeal mitmesuguseid päevaretki vrakkidele ja samaaegselt saab tutvust teha ka merealuse floora ja faunaga.
Aga Sharm el Sheikh ei ole ainult Punane meri! Pika ajalooga piirkonnast leiab mitmeid UNESCO maailmapärandisse kantud ehitisi, millest enim tasuks välja tuua Püha Katariina kloostri (“Saint Catherine’s Monastery”), mis on vanim endiselt tegutsev kristlik klooster maailmas. 6. sajandi keskpaigas Siinai mäe jalamile rajatud klooster on ühtlasi ka maailma vanim endiselt toimiv raamatukogu. Siinai mägi on paljudele palverännaku sihtkohaks, sest just selles paigas sai legendi kohaselt Mooses kätte “Kümme käsku”.
Vanaaja äritavasid saab proovida iidse Sharm el Sheikhi vanalinna turul (“old market”), mille kitsad ja käänulised tänavad oleks justkui välja hüpanud mõnest “Indiana Jonesi” filmist.
Hurghada
Nagu Egiptuses tervikuna, leiab ka Hurghadast ja selle ümbrusest erinevaid tegevusi ja vaatamisväärsusi. Kes soovib veidi vaiksemat puhkust Punase mere ääres, siis Hurghada on suurepärane alternatiiv Sharm el Sheikhile. Hurghada on piirkond, kus ööelu on veidi rahulikum, mistõttu tullakse Hurghadasse puhkama kogu perega. Suure au sees on mitmed veespordialad nagu nt lohesurf ja purjetamine. Samuti on võimalik sukelduda koos delfiinidega ja avastada Hurghada merealust elu.
Võimalusel tasub kindlasti ette võtta päevane retk iidsesse Luxori linna, mida tihtilugu kutsutakse maailma parimaks vabaõhumuuseumiks, olles üheks maailma vanimaks senini asustatud linnaks. Luxorist leiab iidse Thebesi linna varemed, mitmed templid ja iidsed hauakambrid. Kuigi bussisõit Luxorisse võib kesta 4-5 tundi ühe suuna kohta, siis kindlasti on see seda väärt ning varavalges ekskursiooni alustades jõuab Luxoris palju näha ja teha enne hilisõhtust tagasisõitu hotelli.
Kui pikk väljasõit kõlab liiga kurnavalt, siis Hurghada keskusest 25 km kaugusel, Punase mere Rivieral, asub El Gouna (“laguun”), mida kutsutakse Egiptuse Veneetsiaks. Erinevalt päris Veneetsiast, leiab El Gouna saarestikust mitmeid tipptasemel laguunirandu, millest nt Zeytuna rand on ligipääsetav ainult transfeeripaadiga. 1990. aastal rajatud linn arendati spetsiaalselt välja luksusliku meelelahutus- ja turismipiirkonnana. El Gounas korraldatakse erinevaid festivale ja üritusi ning igav seal ei hakka. El Gounas asuvad mitmed piirkonna parimad luksushotellid.
Erinevalt Sharm el Sheikhist, tuleb Eesti kodanikel Hurghadat külastades vormistada lennujaamas tasuline viisa hinnaga 25 dollarit (USD). Soovituslik on kaasa võtta võimalikult täpne sularaha. Aktsepteeritakse ka päevakursi arvestusega eurosid.
Kui otsus tehtud, siis soovitame tutvuda Reisidiilide kõik hinnas reisipakettidega Egiptusesse. Valikus on hea hinna- ja kvaliteedisuhtega hotellid, millest paljusid oleme ise kohapeal kaemas käinud.
Sooviks pakkumist 2024 märts Egiptus Novatel Beach
https://www.reisidiilid.ee/paketid/?wurl=/travels_search/hotel/city_id:2224/departure_date:2024-03-14/departure_airport:TLL/adults:2/children:0/duration:2-7/language:est/7532781